Δυο νίκες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές, αποτελούν τον μονόδρομο παραμονής του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ΒΙΚΟΣ COLA στην Α1 κατηγορία, μετά την ήττα (60-48) που γνώρισε από τον Αρη, στην Θεσσαλονίκη για την 24η αγωνιστική. Οι “κυανέρυθροι” ήταν ανταγωνιστικοί στα 13 πρώτα λεπτά του αγώνα, είχαν την επαφή στο σκορ (23-21),αλλά έπαθαν επιθετικό “μπλακ αουτ” και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αποκτήσουν προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου, χάριν και των 8 επιθετικών ριμπάουντ που κέρδισαν. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αρης επέβαλλε τον ρυθμό του και ενώ οι παίκτες του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ είχαν χαρακτηριστική αστοχία στα σουτ 3 πόντων και στις ελεύθερες βολές. Η διαφορά του σκορ έφτασε μέχρι τους 16 πόντους (41-25), ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ μείωσε μέχρι τους δέκα, αλλά δεν απείλησε περαιτέρω, καθώς συνέχισε να μην έχει επιθετικές λύσεις.