Στην 12η θέση της βαθμολογίας και εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, βρίσκεται ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA, με την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα Basket League, κόντρα στο Λαύριο (72-71) και ύστερα από 21 αγωνιστικές.
Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα, με τον Νίξον να αστοχεί σε λέι απ, μη μπορώντας έτσι να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ άρχισε παθιασμένος στο πρώτο δεκάλεπτο, «χτυπώντας» με τον Κράβιτς κοντά στο καλάθι και μπήκε σε ρόλο οδηγού και είχε προβάδισμα (24-17). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία στην αναμέτρηση και στην δεύτερη περίοδο, όμως το Λαύριο στο τέλος βρήκε λύσεις και εκμεταλλευόμενο τον υπερβολικό καταλογισμό αντιαθλητικού στον Ραλλάτο, 30 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, μείωσε σε39-37.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Μουρ , πήραν το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (41-48). Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA αντέδρασε και επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης, χάριν στην άμυνα του και πετυχαίοντας επιμέρους σκορ, 15-6 μέχρι το 30′ (56-54).
Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Πανιώνιο να προηγείται με 6 πόντους στο 35′, αλλά το Λαύριο είχε ευστοχία σε περιφερειακά σουτ και ισοφάρισε σε 71-71 στο 39′, με τρίποντο του Περάκη. Μια βολή του Κράβιτς έκανε το 72-71 που ήταν και το τελικό σκορ, ενώ ο χρόνος της τελευταίας επίθεσης του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ στο παιχνίδι, εξαντλήθηκε χωρίς προσπάθεια.