ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA vs ΑΕΚ

Basket League 18 Μαρτίου 2018 - 17:00
Κ.Δ. Γ. Νέας Σμύρνης

Ανακεφαλαίωση

Το ένστικτο επιβίωσης του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ΒΙΚΟΣ COLA, ήταν η κινητήριος δύναμη του για την πέμπτη και μεγαλύτερη, μέχρι την…επόμενη, στο πρωτάθλημα Basket League (19η αγωνιστική), κόντρα στην ΑΕΚ (71-69). Οι «κυανέρυθροι», με την πολύτιμη προσθήκη του Μαρκίθ Κάμινγκς, την δεινή εκτελεστικότητα του Τάιρον Μπρέιζελτον και την ομαδική αμυντική αποτελεσματικότητα τους, επικράτησαν δίκαια και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση το μέλλον τους στην Α1 κατηγορία.

Το παιχνίδι άρχισε με κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να δώσουν έμφαση στην άμυνα κι αυτό δεν τους επέτρεψε να έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση. Νευρικότητα και κακές επιλογές, που είχε ως αποτέλεσμα μεγάλη αστοχία, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα στην πρώτη περίοδο, κατά την οποία η ΑΕΚ μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα (11-17 στο 9′, 15-17 στο 10’) κυρίως επειδή ο Τζέιμς κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του στην επίθεση έναντι των πάουερ φόργουορντ των γηπεδούχων.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος χρησιμοποίησε τον νεοαποκτηθέντα Κάμινγκς που είχε προπονηθεί, μόλις, δυο φορές και ο Αμερικάνος άλλαξε όλη την έκβαση του αγώνα, γιατί παίζοντας στην  θέση του φόργουορντ ήταν πολύ πιο δυνατός από τον Χάρις και ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες, με εύστοχες διεισδύσεις στην αντίπαλη ρακέτα. Ο Κράβιτς κυριάρχησε στις «μονομαχίες» του με τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο Σακελλαρίου δραστηριοποιήθηκε κυρίως στον τομέα της οργάνωσης και ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ πήρε τον έλεγχο του ρυθμού (επιμέρους σκορ 17-2 και προβάδισμα 28-19) και προηγήθηκε 33-24 στο τέλος του α’ ημιχρόνου, με τρίποντο του Σακελλαρίου) και παρά τις 7 άστοχες βολές (4/11).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ άρχισε να χτυπά πιο πολύ μέσα στο καλάθι με τους Χάντερ, Τζέιμς και να βρίσκει επιθετικές λύσεις, αλλά το ίδιο έκανε και ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, χάριν τις διεισδύσεις, κυρίως, από τον Μπρέιζελτον. Η ΑΕΚ μείωσε μέχρι τους 4 πόντους (43-39), από τις ατομικές ενέργειες των Γκριν και Χάρις, αλλά η αντίδραση του ΠANIΩΝΙΟΥ ήταν άμεση και καταιγιστική. «Kλείνοντας» ξανά την άμυνα του, αναγκάζοντας την ΑΕΚ να σουτάρει άστοχα τρίποντα, και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπρέιζελτον και Σακελλαρίου «έτρεξε» σερί  10-0 και στο 28′ προηγήθηκε με 53-39 μέσα σε αποθέωση από 1.000 φιλάθλους. Η ΑΕΚ μείωσε σε 53-43, στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο Κέβιν Πάντερ, με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 54-49 στο 32′, ενώ ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  δέχτηκε τρία κλεψίματα της μπάλας, καθώς η άμυνα της ΑΕΚ ήταν πολύ δυνατή.

Στο 35′, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους δυο πόντους (57-55), αλλά και πάλι οι παίκτες του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ήταν ψύχραιμοι και ανθεκτικοί, μη επιτρέποντας ποτέ στην αντίπαλο τους να «προσπεράσει» στο σκορ. Ο Μπρέιζελτον ανέλαβε δράση και έγειρε αποφασιστικά την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ κάνοντας το σκορ 66-60. Στα 37’’ πριν απο την λήξη, το τρίτο και τελευταίο τρίποντο του Αμερικάνου πλέι μέικερ, έκρινε και την νίκη του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF