ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA vs ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ

Basket League 27 Ιανουαρίου 2018 - 16:30
Κ.Δ. Γ. Νέας Σμύρνης

Ανακεφαλαίωση

Τρίτη νίκη για τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΒΙΚΟΣ COLA που επικράτησε 74-66 του ΓΛ Φάρος για στην 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League,
Οι “κυανέρυθροι” ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος.
Εκπληκτική ήταν η αρχή του Πανιωνίου, καθώς με καλάθι βολές του ΜακΝίλι προηγήθηκε με 9-0. Ο ΓΛ Φάρος αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους τρείς (12-9), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης με σερί 6-0 αποκατέστησε τη διαφορά (18-9). Οι φιλοξενούμενοι πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν με τρίποντο του Κίλι (18-12).
Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους του Κράβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-12). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, και πάλι αντέδρασαν και πλησίασαν στους δυο (31-29), διαφορά που έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (36-33).
O Πανιώνιος, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 5-0 προηγήθηκε με 8 (41-33). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν σταμάτησε να πιέζει και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (56-47).
Οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο έκαναν την αντεπίθεση τους και με επί μέρους σκορ 11-4 μείωσαν τη διαφορά στους δυο πόντους (60-58). Σ΄εκείνο το Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ “απάντησε” με σερί 10-0 και αύξησε τη διαφορά στους 12 (70-58). Δυο εύστοχες βολές του Δίπλαρου και ένα “κάρφωμα” του Σαρικόπουλου διαμόρφωσαν το 72-64 και ουσιαστικά έκριναν το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-34, 56-47, 74-66
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σακελλαρίου 11 (1), Νταλό 10 (2), Τσούπκοβιτς 6 (1), ΜακΝιλι 8, Σαρικόπουλος 11, Δίπλαρος 7 (1), Κράβιτς 16, Γούντσον 2, Κουακουμενσά 3 (1).
ΓΛ ΦΑΡΟΣ: Μπέιντερ 2, Παπαμακάριος 8, Μαραγκός 9, Σάφτενααρ 9, Παπαντωνίου 17 (5), Μουράτος 9 (1), Διαμαντάκος 2, Κίλι 6 (2), Φένερ 4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF