Ήττα για τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΒΙΚΟΣ COLA στο Βενετόκλειο από τον Κολοσσό για την 15η αγωνιστική της Βasket League. Οι “κυανέρυθροι” είχαν θετική αρχή στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, ο Κολοσσός ήταν καλύτερος επιθετικά και προηγήθηκε 27-19, έχοντας πρωταγωνιστή τον Αμερικάνο, Μπρέι. Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA βελτίωσε την επιθετική παραγωγικότητα του στην δεύτερη περίοδο, σκοράροντας 21 πόντους, αλλά δεν είχε την ανάλογη επιμέλεια στα αμυντικά καθήκοντα του. Oι γηπεδούχοι είχαν ευστοχία 62% στα τρίποντα (8/15) για το πρώτο ημίχρονο και μπορεί ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA να είχε παρόμοια καλό ποσοστό (60%),αλλά είχε λιγότερες προσπάθειες από την γραμμή των 6.75 μέτρων (5/9). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι επιθέσεις και των δυο ομάδων έκαναν αρνητικό συναγωνισμό και είναι χαρακτηριστικό ότι απόροια των “νεκρών” διαστημάτων στο σκοράρισμα, ήταν οι 11 πόντοι του Κολοσσού και οι 10 πόντοι του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ που μείωσε το προβάδισμα των αντιπάλων του, μέχρι τους 8 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεση του. Στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός έλεγξε τον ρυθμό , μέχρι και τα δυο τελευταία λεπτά (68-54, 37’50”), o ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ έκανε την τελευταία του προσπάθεια μειώνοντας στους έξι (68-62) με 24” για τη λήξη με τον Τσούπκοβιτς. Το φάουλ έγινε στον Μπρέι που έγραψε το 70-62 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Χάρις 5 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 9 (3), Σταμάτης 2, Μπρέι 21 (8/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ράιτ 5, Τζόουνς 9 (7 ριμπάουντ), Γεωργαλής, Μπιλλής 6 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 3 (1), Γουέρ 10 (2).
Τα ομαδικά στατιστικά: 15/25 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 7/13 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA: Ντάλο 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσούπκοβιτς 11 (1), ΜακΝίλι 9 (1), Σαρικόπουλος 11, Σακελλαρίου 4 (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 27:58), Δίπλαρος 7 (1), Κράβιτς 10 (4/10 δίποντα), Καμπερίδης, Κουακουμένσα, Ραλλάτος.
Τα ομαδικά στατιστικά: 16/37 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 15/20 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη).