Ο Πανιώνιος Su Casa επιβλήθηκε με 80-71 στο Μεσολόγγι του τοπικού Χαρίλαου Τρικούπη και μπήκε με το δεξί στο θεσμό του κυπέλλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ήταν ο Ricky McGill, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα πέτυχε 29 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του αρχηγού Δημήτρη Βεργίνη που σκόραρε δυο κομβικά τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και συνολικά 14 πόντους.

Η ομάδα μας μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, το οποίο είχε ως συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ, ανέκαμψε με αιχμή του δόρατος τον McGill και, βελτιώνοντας την άμυνα της, πήρε στα χέρια της τα ινία της αναμέτρησης. Μάλιστα, το τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο σκορ (+12), ωστόσο προς το τέλος δεν απέφυγε τα λάθη, που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να εκμεταλλευτούν και τον παράγοντα έδρα, μειώνοντας σε 68-73.

Σε εκείνο το σημείο… μίλησε η εμπειρία του αρχηγού μας, Δημήτρη Βεργίνη, ο οποίος με δυο καθοριστικά τρίποντα επανέφερε την υπέρ μας διαφορά σε διψήφιο αριθμό (68-79), σφραγίζοντας έτσι την κυανέρυθρη.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανιώνιο Su Casa στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας θα είναι ο Διαγόρας Δρυοπιδέων και πάλι εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 21-14, 31-35, 40-52, 71-80

Xαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζανιάς, Παπαδιονυσίου 15(1), Αντωνάκης 11(1), Ναούμης, Ράπτης, Οικονομόπουλος 10(2), Τσαπατώρης, Μαργέλης, Γκάτζιος 2, Βασιλόπουλος 23(5), Σκουλίδας 10 (2)

Πανιώνιος Su Casa (Λίβανος): Lewis 11 (1), McGill 29(4), Βεργίνης 14(4), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης 2, Καμαριανός, Τζουγκαράκης 2, Martin 7, Καμπερίδης, Pasalic 3(1), Dorris 2, Λαμπρόπουλος 10.

Ο Προπονητής της ομάδας μας, Γιάννης Λίβανος στις δηλώσεις του μετά τη νίκη του Ιστορικού υπογράμμισε:

“Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα (2/10). Νομίζω ότι αν και σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν ήμασταν πλήρεις, εντούτοις καταφέραμε και ανταπεξήλθαμε στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, εφαρμόζοντας όσα είχαμε σχεδιάσει.

Ξέραμε τι να περιμένουμε. Ό,τι ακριβώς περιμέναμε, έγινε. Το κακό είναι ότι στην αρχή του παιχνιδιού μπήκαμε πιο χαλαρά από ότι θα έπρεπε, δεχθήκαμε κάποια εύκολα σουτ, με αποτέλεσμα ο Χαρίλαος Τρικούπης να πάρει ψυχολογία και να πιστέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Στη συνέχεια ισορροπήσαμε το παιχνίδι, περάσαμε μπροστά, αλλά δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και ειδικότερα, ενώ μπήκαμε με μια ικανοποιητική διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με κάποια απανωτά πολύ εύκολα λάθη που κάναμε στην άμυνα, καταφέραμε να ξαναβάλουμε τον Χαρίλαο Τρικούπη στο παιχνίδι.

Κρατάμε τη νίκη, το Κύπελλο πάντα είναι ένας θεσμός με εκπλήξεις, εμείς δεν ήμασταν μία από αυτές. Σίγουρα δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα, χρειαζόμαστε περισσότερη δουλειά, αλλά αυτή η νίκη μας δίνει μία καλύτερη ψυχολογία για τη συνέχεια”.